Звіт народного депутата України

Юлія Овчинникова

Народний депутат України, голова підкомітету з питань лісових ресурсів, об’єктів тваринного та рослинного світу, природних ландшафтів та об’єктів природно-заповідного фонду Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування

Членкиня Постійної делегації у Парламентській асамблеї Ради Європи, Членкиня Української частини Парламентського комітету асоціації між Україною та ЄС

Співголова МФО «Гуманна країна» та МФО «Парки та рекреація»


СТАТИСТИКА

Співавторка 79 зареєстрованих законопроєктів, 19 із них стали чинними актами.

Подано 585 поправок до 24 законопроєктів до другого читання, з них 289 враховано.

Направлено депутатських звернень 341 та 28 депутатських запитів.

100% присутності на засіданнях Комітету.

Членкиня 8-ми міжпарламентських груп дружби. Є співголовою групи дружби з Литовською Республікою.

ЗАКОНОПРОЄКТНА ДІЯЛЬНІСТЬ

Співавторка 79 зареєстрованих законопроЄктів, 19 із них стали чинними актами.

ПРИЙНЯТІ ВАЖЛИВІ ЗАКОНОПРОЄКТИ:

2051-1 Про обмеження обігу пластикових пакетів на території України.

2351 Щодо імплементації положень деяких міжнародних угод та директив ЄС у сфері охорони тваринного та рослинного світу.

3526 Щодо посилення захисту лісів, запобігання пожежам на землях лісового та водного фонду, торфовищах та на землях інших категорій.

3718 Про основні засади молодіжної політики.

3755 Про внесення до Кодексу України про адміністративні правопорушення  щодо посилення відповідальності за порушення законодавства у сфері захисту природних екосистем від пожеж.

2379 Про внесення змін до Лісового кодексу України щодо проведення національної інвентаризації лісів.

3427 Внесення змін до Закону України «Про рекламу» щодо протидії дискримінації за ознакою статі.

3695 Щодо забезпечення рівних можливостей матері та батька на догляд за дитиною.

3755 Про внесення до Кодексу України про адміністративні правопорушення  щодо посилення відповідальності за порушення законодавства у сфері захисту природних екосистем від пожеж.

5286 Проект постанови про встановлення Всеукраїнського Дня відповідальності людини.

Прийняті у першому або готується до другого читання:

5650 Щодо збереження лісів прийнято в першому читанні.

5464 Про внесення змін до Закону України “Про альтернативні види палива” щодо розвитку виробництва біометану прийнято в першому читанні.

2765 Щодо охорони водних біоресурсів та середовища існування передано на повторне друге читання.

3091 Про державний екологічний контроль прийнято в першому читанні.

4554 Щодо приведення законодавства України у сфері дитячого харчування у відповідність до вимог законодавства ЄС прийнято в першому читанні.

Важливі законопроекти, які очікують прийняття:

3796 та 3797 Щодо відповідального поводження з домашніми та дикими тваринами, які утримуються у неволі.

2360 Про заборону хутрового виробництва в Україні.

4461 Про території Смарагдової мережі.

5342 Щодо запобігання жорстокому поводженню з тваринами та виконання міжнародних зобов’язань із захисту диких тварин.

5409 Щодо удосконалення законодавства з питань захисту тварин від жорстокого поводження у розважальних закладах.

5413 Щодо охорони та збереження особливо цінних ділянок природних водойм та водотоків.

5414 Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення у зв’язку із прийняттям Закону України «Про державний екологічний контроль».

5766 Про внесення змін до Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» стосовно удосконалення процедури оцінки впливу на довкілля.

ПАРЛАМЕНТСЬКА ДІЯЛЬНІСТЬ

МФО «Гуманна країна»

Мета

  • Заборона використання тварин у цирках і дельфінаріях.
  • Заборона експлуатації тварин для жебракування і фотопослуг.
  • Заборона створення і функціонування притравочних станцій.
  • Відмова від використання живих тварин для тестування косметики, парфумерії та ін.
  • Розвиток реабілітації тварин і центрів утримання тварин, що постраждали від людини та її діяльності.
  • Заборона хутрових ферм та розвитку хутряної промисловості.
  • Сприяння припиненню діяльності живодерів-догхантерів.
  • Припинення програм масового вбивства та евтаназії, як методу регулювання чисельності безпритульних тварин у містах України.
  • Внесення диких тварин природного ареалу України, що знаходяться на межі зникнення, до Червоної книги України.
  • Чітке визначення права власності на тварину та позбавлення такого права в результаті жорстокого поводження для забезпечення відповідальності власників.
  • Запровадження в Україні дієвої системи контролю і покарання за жорстоке поводження з тваринами.

Результати:

  • Затверджено наказами Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів, зареєстровані Міністерством юстиції зміни до порядку утримання і розведення диких тварин, які перебувають у стані неволі або напіввільних умовах, також затверджено новий порядок створення регіональних центрів порятунку та реабілітації диких тварин.
  • Направлено звернення з приводу загибелі 46-ти особин вимираючого виду сірого журавля на території заповідної зони біосферного заповідника «Асканія-Нова».
  • Направлено звернення щодо важливості апеляційному оскарженню виправдувального вироку догхантеру Олексію Святогору. На відповідь Київська міська прокуратура повідомила про подачу апеляційної скарги на рішення суду.
  • Завдяки зусиллям активістів та підтримки МФО передано чорнокнижного бурого ведмедя «Юри» до Реабілітаційного центру бурих ведмедів.
  • Проведена акція «Тату у стінах Парламенту» задля привернення уваги до гуманних цінностей та захисту тварин від жорстокого поводження, а також зоозахисних законопроектів 5409, 2360, 2351.

МФО «Парки та рекреація»

Мета:

  • Захист та боротьба за збереження зелених зон та територій, які є потенційними парками, об’єктами зеленого будівництва або ПЗФ.
  • Створення платформи національного рівня для комунікації захисників зелених зон із різних регіонів.
  • Залучення іноземного досвіду в сфері управління парками та рекреаційними зонами.
  • Сприяння міжнародному співробітництву в сфері збереження наявних і створення нових зелених зон та об’єктів зеленого будівництва.

Результати:

  • До дня працівника природно-заповідної справи 8 національних парків та заповідників Карпатського регіону отримали 31 автомобіль для охорони територій.
  • Ініціювали інспекцію національних природніх парків у рамках робочої групи з питань природно-заповідного фонду Комітету з питань екологічної політики та природокористування, зокрема НПП «Синевир», Ужанський НПП, Карпатський НПП.

КОМІТЕТСЬКА РОБОТА, РОБОТА ГОЛОВИ ПІДКОМІТЕТУ

з питань лісових ресурсів, об’єктів тваринного та рослинного світу, природних ландшафтів та об’єктів природно-заповідного фонду

  • Ініційовано створення Стратегії зі збереження біорізноманіття в Україні.
  • Ініційовано звернення до всіх облдержадміністрацій щодо розгляду питання стосовно заборони застосування пестициду бродіфакуму.
  • Ініційовано проведення комітетських слухань на тему: «Законодавче та нормативне врегулювання сфери поводження з тваринами та їх захисту від жорстокого поводження» і «Проблеми установ природно-заповідного фонду та законодавчі ініціативи задля збереження біологічного, ландшафтного різноманіття територій та об’єктів ПЗФ і розширення їх мережі».
  • Членкиня робочої групи з розробки державної стратегії управління лісами до 2035 року.
  • Членкиня Колегії при Державній екологічній інспекції, мета якої направлена на обговорення найважливіших напрямів діяльності екологічної інспекції та розгляд пропозицій щодо удосконалення законодавства, формулювання та реалізація державної політики у відповідній галузі, регіоні, на території.
  • Членкиня робочої групи з питань недопущення загибелі диких тварин при веденні сільського господарства на базі Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів, зокрема ініційовано звернення на всі обласні державні адміністрації щодо заборони.
  • Модерувала фінальну сесію «Україна 30 Екологія» Природно-заповідний фонд України».
  • Комітет започаткував виїздні засідання та офіційні зустрічі в установах ПЗФ.

ГРУПА МІЖПАРЛАМЕНТСЬКИХ ЗВ’ЯЗКІВ З ЛИТОВСЬКОЮ РЕСПУБЛІКОЮ

Взяла участь у форумі «Діалоги про реформи на шляху до Вільнюса». Під час панельної дискусії «Захист довкілля» окреслила євроінтеграційні процеси та імплементацію положень директив в українське законодавство та подальші плани парламенту і підтримка екологічних законопроєктів.

Також взяла участь у VI Українсько-литовському економічному форумі на тему «Економіка й пандемія: криза та нові можливості». Виступила щодо стану і перспектив україно-литовської співпраці міжпарламентського рівня (організатори – Український союз промисловців і підприємців).

Організовано захід «Україна – НАТО» за участю парламентарів з України, Литви та Великої Британії.

Брала участь у роботі офіційної делегації на чолі зі спікером Сеймасу Вікторією Чмілітє-Нільсен.

Спільно з Послом Литовської Республіки провели виставку «Ми Вас чекаємо. Ми Вас шукаємо. Не забуваємо!», задля привернення уваги української та світової спільноти щодо неприпустимості посягань на територіальну цілісність, незалежність України і до питання звільнення політв’язнів та полонених з тимчасово окупованих територій Донбасу та Криму і пошуку зниклих безвісти.

МІЖНАРОДНА ДІЯЛЬНІСТЬ

Взяла участь у 4 сесіях Парламентської Асамблеї Ради Європи

Членкиня політичної групи Альянс лібералів і демократів за Європу

Членкиня 2х комітетів: Комітету із соціальних питань, охорони здоров’я та сталого розвитку та Комітету з питань культури, науки, освіти та медіа.

та 3-х підкомітетів: підкомітет з премії Європи, з питань культури, різноманіття та спадщини, з питань освіти, молоді та спорту.

8 виступів щодо резолюцій ПАРЄ з тем: посилення участі жінок, ситуації кримських татар, оскарження повноважень делегації РФ, обмеження діяльності неурядових організацій тощо.

Разом з колегами внесла 13 пропозицій до резолюцій та 5 декларацій щодо різних питань в тому числі екології, отруєння Олексія Навального, провокацій та військової ескалації з боку РФ, а також ініціювали Білоруську декларацію.

У рамках діяльності підкомітету з питань Призу Європи вручила Почесну Відзнаку Ради Європи місту Вінниці, Почесний Прапор Ради Європи  – місту Рівне.

РОБОТА В ПАРЄ

Взяла участь у 4 сесіях Парламентської Асамблеї

Засіданнях Комітету із соціальних питань, охорони здоров’я та сталого розвитку та Комітету з питань культури, науки, освіти та медіа.

Робота відбувалась у підкомітетах з премії Європи, з питань культури, різноманіття та спадщини, з питань освіти, молоді та спорту.

Тематика виступів:

  1. Бачення Асемблеї щодо стратегічних пріоритетів Ради Європи
  2. Дискримінація осіб, які мають хронічні та тривалі захворюваня
  3. Посилення участі жінок із недостатньо представлених груп у прийнятті політичних та громадських рішень
  4. Ситуація кримських татар та окупованого Криму
  5. Обмеження діяльності урядових організацій в державах-членах Ради Європи
  6. Оскарження повноважень делегації Російської Федерації в ПАРЄ
  7. Збереження національних меншин в Європі
  8. За європейську політику, що стосується діаспор

Разом з колегами внесла 13 пропозицій для резолюцій та 5 декларацій щодо різних питань в тому числі екології, отруєння Олексія Навального, щодо провокацій та військової ескалації з боку РФ, ініціювали Білоруську декларацію.

Включено у склад Комітету Works of Art.

Була делегована представляти Комітет з питань культури, науки, освіти та медіа на Всесвітньому форумі демократії у Стразбурзі у листопаді 2021 року.

В рамках діяльності підкомітету з питань Призу Європи вручила Почесну Відзнаку Ради Європи місту Вінниці, Почесний Прапор Ради Європи – місту Рівне.

Членкиня робочої групи Human rights and Environmental, до якої була делегована політичною групою ALDE.

ГРОМАДСЬКА ДІЯЛЬНІСТЬ

Членкиня Координаційної ради з питань напрацювання законодавчих пропозицій у сфері реінтеграції тимчасово окупованих територій в Україні

Членкиня Української частини Комітету Ради обмінів молоддю України та Литви

Членкиня робочої групи з розробки державної стратегії управління лісами до 2035 року

Членкиня робочої групи з розробки стратегії охорони біорізноманіття до 2030 року при Міністерстві захисту довкілля та природних ресурсів

Членкиня Колегії при Державній екологічній інспекції України

Членкиня робочої групи з розробки Концепції розвитку острова Джиралгач на базі Херсонської обласної державної адміністрації

Членкиня робочої групи з питань недопущення загибелі диких тварин при веденні сільського господарства на базі Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів.

РОБОТА З ВИБОРЦЯМИ, РІЗНЕ

Відкрито громадську приймальню у місті Вінниця.

8 вересня 2020 року взяла участь у засіданні круглого столу «Самосійні та комунальні ліси: виклики в умовах децентралізації та земельної реформи», обговорили стан збереження самосівних та комунальних лісів, законодавче та підзаконне врегулювання цих питань.

Навчання за програмою тематичного курсу «Сучасні міжнародні відносини та зовнішня політика України» від Дипломатичної академії України імені Геннадія Удовенка при МЗС.

Зустріч з колегами з Кореї та науковцями з метою обговорення законодавчих ініціатив щодо інновацій та створення технопарків в Україні.

 Виступила на міжнародній конференції «Промислове забруднення повітря України 2020. Що можемо робити разом?»

Ініціювала проведення Еко-арт конкурсу «СмарагдоваInUA», у якому взяли участь 57 учасників з усієї країни. Переможці отримали велосипеди.

Взяла участь у літньому Ze.Camp ЗеМолодіжки в якості експерта по напрямку чисте довкілля.

Взяла участь Yalta European Strategy Brainstorming.