Затверджено План дій щодо збереження та відтворення зубрів в Україні

Зубр, або європейський бізон – один з найбільших ссавців у Європі. Проте цей вид зникає, в Україні на сьогодні їх залишилося всього близько 400 особин, в основному вони проживають у Карпатах, Лісостепу та Поліссі.

Основною причиною зменшення популяції є неконтрольоване та надмірне полювання, браконьєрство та вирубка лісів.

Зубр включений у Червону книгу України та Додатоку III Бернської конвенції, а також є одним з важливих видів для класифікації територій, пропонованих Євросоюзом у рамках мережі NATURA 2000 та Смарагдової мережі.

Наші европейські колеги активно працюють над збереженям цього виду. Так, наприклад, у Польщі ще у 1950-х роках почали докладати зусиль для повернення зубрів до природного ландшафту. У 2020 році при оновленні списку видів, що вимирають, складений МСОП (Міжнародним союзом охорони природи), статус зубрів було змінено: їх перенесли з червоного вразливого переліку до тих, яким майже загрожує зникнення.

Україна також робить кроки до збереження зубрів, Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України своїм наказом затвердило План дій щодо збереження та відтворення зубра в Україні. Документ розроблений спільно з громадськими екологічними організаціями та науковцями НАН України. У межах затвердженого Плану дій передбачено ряд заходів з метою збереження та збільшення популяції зубрів.

У січні 2016 року в Україні широкого розголосу та суспільного резонансу набула ситуація, пов’язана з загибеллю зубрів у Літинському районі Вінницької області, за деякими даними у кількості 17 особин. Значна частина яких начебто була загнана невідомими на лід, у результаті чого тварини провалилася під кригу на водоймищі «Млинок» та загинули, а декілька тварин були незаконно застрелені. Мною було надіслано ряд звернень та депутатський запит щодо цієї справи, яка тяглася ще з 2016 року. У 2021 році було прийнято рішення про закриття кримінального провадження. Винних чи фактичних даних, які вказували б на те, що стадо зубрів загинуло шляхом утоплення у водоймі через протиправні дії незнайшли.

Окрім заходів зі збереження та збільшення популяціїї зубрів ми маємо захистити їх від найбільшої небезпеки – браконьєрства.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *